Lägenhet
Benahavís
Om fastigheten
Letar du efter en nyrenoverad och fullt möblerad lägenhet i en lyxig semesteranläggning i Benahavis?
Och vill du kombinera semester under solen med en attraktiv hyresintäkter?
Då är detta din idealiska lösning.
PLATS & BEKVÄMLIGHETER
Beläget i El Paraiso (en perfekt plats mellan Marbella, Estepona och Benahavis – den så kallade "Gyllene triangeln") håller denna lyxanläggning på att totalrenoveras och kommer att stå klar sommaren 2023. Ett urval av lägenheter fördelade över hela resorten är till salu nu och kommer att renoveras också. När du köpt en lägenhet kommer renoveringen att påbörjas så snart som möjligt. På så sätt kan du njuta av en nästan helt ny oberoende fullt möblerad lägenhet i kombination med högkvalitativa hotelltjänster. Du och dina gäster kan använda två pooler, en co-working space och ett professionellt gym.
RENOVERAT & LÄTT UTHYRNING
Alla lägenheter har fullt utrustade kök med moderna tvätt- och matlagningsapparater, privata terrasser, rymliga lounger och moderna badrum. Allt är färdigt och möblerat till detaljer, ända upp till teskedarna. Vill du hyra ut din lägenhet kan du gå med i uthyrningsprogrammet så sköts allt. Från att bekräfta bokningar till att välkomna dina gäster, städa och förvara dina personliga tillhörigheter. Du kan välja maximal avkastning genom att hyra ut din bostad hela året eller kombinera användning och uthyrning när du inte är där. Du är självklart inte skyldig att hyra ut din lägenhet.
PARKERING
Anläggningen har hiss och erbjuder gemensam parkering i det underjordiska garaget i mån av tillgång. Du kan också parkera på gatan eller köpa en privat parkeringsplats. Du är en tio minuters bilresa från Estepona, Benahavis, San Pedro Alcántara och bara några minuter till Puerto Banús och staden Marbella. De internationella flygplatserna i Málaga och Gibraltar ligger båda cirka 45 minuters bilresa bort.
PRISER
– 1 sovrum från 210 000 € till 242 500 €
– 2 sovrum från 255 000 € till 282 000 €
– 3 sovrum från 390 000 € till 395 000 €
– Ytterligare kostnader för underjordisk parkeringsplats: 10 000 €
BETALNINGAR
– 6 000 € deposition för att reservera en lägenhet
– 30 % inom 30 dagar efter att depositionen har betalats (därefter kommer renoveringar av lägenheten att påbörjas)
– 70 % vid färdigställande
KOSTAR
IBI: cirka 230 € per år
Samhällsavgifter: cirka 130 € per månad
Basura: 18 € per år
Kontakt

Fakta
- Golfläge
- Privat terass
- Nära till butiker
- Airconditioning
- Nära till staden
- Fullt utrustat kök
- Nära golfbanor
- Gym
- Internet wifi
- Möblering
- Dubbelglas
- Inbyggda garderober
- Inhägnat område
- Utmärkt skick
- Hiss
- Security service24h