Mijas Costa, Mijas
590 000
HELT UNIKT PENTHOUSE – FÖR DEN SOM VILL HA ALLT FRÅN UTSIKT, GÅNGAVSTÅND TILL STRAND OCH UNDERBARA RESTAUANGER.
Denna fantastiska lägenhet ligger i ett mycket välskött och exklusivt område mitt emellan den pittoreska byn La Cala de Mijas och den trevliga staden Fuengirola. Här kan man avnjuta 360 graders utsikt från Gibraltar till Sierra Nevada, samt bergskedjan bakom Marbella och Mijas Pueblo – för den finsmakande !
Det lyxiga komplexet ligger på gångavstånd till fina vita sandstränder och flera populära restauranger och barer samt en mataffär.
När man går in i bostaden möts man av en enastående utsikt mot bergen från den bakre terrassen. Väl inne i bostaden möts man av en rymlig hall och redan där slås man av den otroliga utsikten. Till vänster finns ett fullt utrustat kök med öppen planlösning och sedan ett vardagsrum med tillgång till en både övertäckt terrass och en terrass utan tak.
Penthouset innehåller två underbara sovrum och två badrum, ett av dem "en-suite".
Boytan i sig mäter 94 m2 medan det finns otroliga utrymmen under täckt terrass nära 40m2. Inte nog med detta, den vackra terrassen på över 100m2 gör detta till en ovärderlig investering för den som vill ha i stort sett allt på Costa del Sol!
På terrassen finns det en jacuzzi, som kan avnjutas efter en lång dag på stranden eller golfbanan, med ett glas cava eller liknande.
Komplexet har 24-timmars vaktservice har ett enastående poolområde, välskötta trädgårdar med vattenfall och tillhörande lägenheten det finns också en privat parkeringsplats.
Hiss från parkeringsplatsen rakt upp till lägenheten (handikappvänligt). Den nuvarande ägaren är rökfri och har inte haft husdjur i lägenheten.
ONEKLIGEN EN HELT UNIKT FASTIGHET! BOSTÄDER SOM DENNA ÄR SÄLLSYNTA OCH KOMMER SÄLLAN UT PÅ DEN ÖPPNA MARKNADEN! BOKA TID FÖR VISNING REDAN IDAG!